Debata „Zabytki – ofiary ideologii czy polityki?”

18.11.2015

Autor: Tomasz Barański

Niemal co tydzień media obiega kolejna informacja o barbarzyńskich postępach islamskich terrorystów. Ofiarami agresji stają się jednak nie tylko ludzie. Mosul, Nimrud, Palmyra… i wiele innych miast Bliskiego Wschodu, które mogły do tej pory poszczycić się unikatowymi na skale światową zabytkami staje przed widmem kompletnej destrukcji. Całości dopełniają tysiące rabunkowych wykopów, którymi syryjskie i irackie stanowiska archeologiczne są wręcz naszpikowane. Co jest motorem napędowym tego zjawiska i jakie są tego konsekwencje? Na tę i inne bezpośrednio związane z tematem pytania poszukiwaliśmy odpowiedzi wraz z naszymi gośćmi podczas debaty zorganizowanej przez SKN „Szarkun” dn. 18 listopada 2015 r. Nasi eksperci pomagali nam zrozumieć przyczyny i cele umyślnej destrukcji zabytków, nielegalnych wykopalisk oraz handlu zabytkami.

Eksperci:

  • Jan Natkański (ambasador RP w Egipcie w latach 2004-2008, ekspert ds. sytuacji politycznej na Bliskim Wschodzie);
  • prof. Katarzyna Pachniak (Katedra Arabistyki i Islamistyki UW, znawczyni religii i filozofii muzułmańskiej);
  • dr George Yacoub (Katedra Arabistyki i Islamistyki UW, uczestnik badań archeologicznych w Libii);
  • dr Krzysztof Jakubiak (Instytut Archeologii UW, uczestnik badań archeologicznych w Syrii, Libanie i Egipcie).

Moderator:

  • Tomasz Barański (prezes SKN „Szarkun”)

Dzięki naszym gościom dowiedzieliśmy się, jakie jest podejście świata muzułmańskiego do zabytków i ich ochrony. Bardzo ciekawe okazało się też tło handlu zabytkami na całym świecie. Nasza debata nie ograniczała się tylko do działalności tzw. Państwa Islamskiego (ISIS), chociaż to aktywności tej organizacji terrorystycznej poświęciliśmy bardzo dużo czasu. Interesowały nas również reakcje tamtejszych społeczności na ten proceder. Czy i jak różni się podejście do tych wydarzeń świata arabskiego w porównaniu do świata zachodniego?

Serdecznie polecamy zapoznanie się z zapisem filmowym naszej debaty, aby mogli Państwo, tak jak my, poszerzyć swoją wiedzą oraz sami wyrobić sobie zdanie na ten temat.

Zapraszamy do oglądania!